مشخصات و خرید کتاب درسنامه جامع آیلتس IELTS (جلد اول + جلد دوم) تألیف دکتر بیتا فخرالسادات (دکترای زبان و مدرس دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی) با ویرایش امیر لزگی از نشر جامعه نگر

مرجع کامل سوالات مهارتها و ترفندهای طلایی تا نمره 9 در مهارتهای listening, writing, reading, speaking (آکادمیک و جنرال)

👈 توجه: مهارت‌های (listening, writing) در جلد اول و مهارت‌های (reading, speaking) در جلد دوم ارائه شده است.

کتاب درسنامه جامع آیلتس یکی از بهترین و معتبرترین منابع جهت آمادگی امتحان IELTS می‌باشد. دلایل مهم این موضوع را می‌توانید در متن کامل ذیل مطالعه نمایید. پیشنهاد می‌کنیم تا انتها این مطلب را مطالعه نمایید و با برتری‌های این کتاب نسبت به سایر کتابهای مشابه آشنا شوید. همچنین جهت خرید کتاب درسنامه جامع آیلتس می‌توانید از بخش زیر اقدام نمایید.

لازم است به آن دسته از زبان آموزانی که بر این باورند که برای اینکه از عهده امتحان آیلتس بر آیند تنها باید دایره لغات وسیعی داشته باشند، یادآور شویم که صرفاً دانستن معنای تمامی لغات مربوط به یک تست، دلیل بر موفقیت در آزمون نمی‌باشد بلکه مهمتر از آن، آشنایی با تکنیکها و روشهایی است که در هر مهارت می‌بایست با آن آشنا شوید و به درستی و به‌جا از آنها استفاده نمایید، لذا در کتاب درسنامه جامع آیلتس به جای ترجمه و ارائه معنای لغات در بخشهای مختلف، سعی شده است ضمن آشنایی هر چه بیشتر خواننده با خصوصیات هر بخش، تکنیکها و مهارتهایی معرفی شود که شما را در پیشبرد هدفتان توانا سازد.

از آنجاییکه نکات و نمونه تستهای کلیدی کتابهای معروف مانند Cambridge IELTS ، Collins، IELTS on Focus ، Insight IELTS into ،Practice Official و امثالهم در این کتاب قرار داده شده است دیگر نیازی به مراجعه به کتابهای نامبرده نمی‌باشد و داوطلبان می‌توانند به همین کتاب با اطمینان خاطر بسنده کنند.

مجموعه کتابهای صرفاً لغت همچون IELTS for Vocabulary ، 504 واژه و Words Essential و مانند اینها به دلیل پرداختن فقط به قسمت لغت و پوشش تنها 20 تا 30 درصد از لغات موردنظر به تنهایی نمی‌توانند پاسخگوی نیاز شما برای رسیدن به نمره‌ای خوب باشند. نگارنده‌ی این کتاب در ویراستی که پیش رو دارید تلاش کرده علاوه بر نکات، لغات و متون حائز اهمیت، متون، لغات، نکات گفتاری و شنیداری که بطور رسمی اعلام نشده‌اند اما مدنظر طراحان سوال می‌باشند را هم در اختیار داوطلبان قرار دهد. بنابراین نیازی نیست که داوطلبانی که به این کتاب مراجعه نموده‌اند نگران این مسئله باشند. توجه داشته باشید که آمادگی برای آزمونهای IELTS مستلزم خواندن همه چیز نیست بلکه باید بجا و مرتبط مطالعه داشته باشید.

• ویراستی که در اختیار دارید به صورت دو جلدی طراحی شده است. در جلد اول مهارتهای Listening و Writing و در جلد دوم مهارتهای Reading و Speaking به همراه نکات و تستهای موضوعی کار شده‌اند. پاسخهای هر مهارت در انتهای آن مهارت قرار گرفته است (نه در انتهای کتاب). بدین صورت که مثلاً پاسخها و متن مکالمات تمرینهای مهارت Listening در انتهای مهارت Listening قبل از آزمونهای کامل و پاسخ مهارتهای Reading در انتهای مهارت Reading قبل از شروع مهارت Speaking آمده است که داوطلبان می‌توانند با مراجعه به فهرست کتاب به راحتی صفحه مورد نظر را بیابند. در انتهای هر کتاب نیز دو آزمون واقعی کاملاً مجزا (یکی مربوط به آزمونهای General و دیگری مربوط به آزمونهای Academic (قرار داده شده است که بعد از یادگیری مهارتها داوطلبان می‌توانند با انجام آزمونها، نمره تقریبی خود را در آزمونهای اصلی آیلتس تخمین بزنند. پاسخ هر آزمون و متن مکالمات Listening نیز بعد از هر آزمون قرار گرفته است. از آنجاییکه آزمونهای کامل هر کتاب متفاوت از دیگری می‌باشد، انجام آزمونهای کامل هر دو کتاب جهت اشراف بر آزمون آیلتس برای داوطلبان الزامی می‌باشد. در ضمن، جهت مشخص نمودن ارتباط این دو جلد به یکدیگر، شماره صفحات کتاب Speaking & Reading ادامه‌ی شماره صفحات کتاب Writing & Listening می‌باشد.

دلایل برتری‌های کتاب درسنامه جامع آیلتس نسبت به کتابهای مشابه

1. فارسی بودن بخش توضیحات مربوط به معرفی مهارتها و دستورالعمل و روشهای تست زنی

از برتری‌های مهم این کتاب نسبت به سایر کتابهای مشابه، فارسی بودن بخش دستورالعمل و توضیحات مربوط به مهارتهاست که به زبان آموزان کمک میکند هر چه راحت‌تر و سریعتر با خصوصیات این آزمون آشنا شوند.

2. پوشش هر چهار مهارت آیلتس به همراه تمرینات و سؤالات گسترده در هر بخش

کتاب حاضر هر چهار مهارت آزمون آیلتس را در دو جلد پوشش می‌دهد و درسنامه جامعی است که ضمن تدریس گام به گام نکات و خصوصیات هر مهارت، با گستردگی سوالات و تمریناتی که در هر بخش ارائه می‌دهد، شما را از خواندن کتابهای دیگر بی‌نیاز می‌کند.

3. سازماندهی مطالب و طبقه‌بندی سوالات

یکی از تفاوت‌های مهم این کتاب با سایر کتابهای مشابه، در سازماندهی مطالب و طبقه‌بندی نمونه سوالات مطرح در آزمون Listening و Reading می‌باشد که این نوع طبقه‌بندی یا در کتابهای مشابه دیده نمی‌شود و یا اینکه بسیار مختصر بدان پرداخته شده است و اگر هم طبقه‌بندی مختصری در این ارتباط انجام شده است، تمرینات ارائه شده در رابطه با آن نمونه سوال به اندازه‌ای نیست که زبان آموز را از تهیه دیگر کتابهای مشابه برای تمرین و تست‌زنی بی‌نیاز گرداند.

4. ارائه‌ی نمونه سوالات سنوات گذشته به دنبال تدریس هر مهارت

در برخی از کتابهایی که حالت درسنامه دارند، به‌خصوص در معرفی مهارتهای Listening و Reading و انواع سوالات مربوط به آنها، تمرینات پیش پا افتاده و ساده‌ای داده شده است که شباهتی با آزمون اصلی ندارند، حال آنکه در این کتاب، حتی تمرینات طبقه‌بندی شده نیز از آزمونهای اصلی آیلتس انتخاب شده‌اند.

5. ارائه‌ی پاسخ تشریحی به تمرینات بخش Reading

در تکمیل مهارت Reading این کتاب که یکی از مهمترین بخشهای آزمون آیلتس است و زبان آموزان در کسب نمره بالا در آن مشکل دارند، جایگاه پاسخ تمامی سوالات در انتهای کتاب داده شده است که به زبان آموزان کمک می‌کند تا ضمن تشخیص پاسخ صحیح، به این نکته نیز واقف باشند که پاسخ موردنظر از کدام قسمت متن انتخاب شده است تا به دلایل اشتباه خود پی‌ببرند و بدین ترتیب مهارتهای تست زنی خود را در این زمینه ارتقاء بخشند.

6. ارائه روشها و تکنیکهای کاربردی در ارتباط با هر چهار مهارت

دستورالعمل و روشهای داده شده در مهارتهای مختلف، صرفاً روشهای از پیش تعیین شده و کلیشه‌ای نیستند که در عمل کارایی نداشته باشند، بلکه هر کدام از نکات و روشهای ارائه شده با توجه کامل به آزمونهای موجود و آنچه در امتحانات اصلی دیده می‌شود، استخراج شده‌ند.

7. تنوع و گستردگی نمونه سوالات بخش Writing به همراه نمونه انشاءهای نمره 8 تا 9

تنوع سوالاتی که در بخش Writing آمده‌اند به اندازه‌ای است که شما را از خواندن هر کتاب دیگری برای آشنایی با سوالات مطرح این بخش بی‌نیاز میکند. ضمن اینکه، نمونه انشاءهای داده شده در پاسخ به سوالات Writing در هر دو بخش از نمونه انشاءهای نمره 8 و 9 انتخاب شده‌اند که می‌توانند نمونه مطمئنی برای الگوبرداری به شمار آیند.

8. ارتقاء کیفی تصاویر داده شده در هر بخش جهت درک هر چه بهتر تمرینات

کیفیت بالای تصاویر داده شده در این کتاب، به خصوص در تصاویر نمودارهای مربوط به بخش یک مهارت Writing در آزمون آکادمیک، یکی دیگر از برجستگی‌های این کتاب می‌باشد، چرا که کیفیت نامناسب این نمودارها در برخی کتب مشابه، تجزیه و تحلیل اطلاعات نمودار را برای زبان آموزان تا حدی ناممکن می‌ساخت.

9. تنوع و گستردگی سؤالات مهارت Speaking به همراه نمونه پاسخهای ساده و روان جهت کسب نمره 7 به بالا

در بخش Speaking ،تفاوت اصلی این کتاب با سایر کتابهای مشابه در سادگی و روانی نمونه‌هایی است که در پاسخ به سوالات داده شده، استفاده شده است، چرا که طی سالها تجربه تدریسی مولف، یکی از دغدغه‌های زبان آموزان در رابطه با این مهارت این مسئله بوده است که نمونه‌هایی که در کتب مشابه وجود دارند ضمن اینکه موضوعیتشان با فرهنگ و اطلاعات یک فارسی‌زبان تطابق ندارد، به دلیل پیچیدگی و سنگین بودن مطالب امکان الگوبرداری از آنها را برایشان فراهم نمی‌سازد. در حقیقت نمونه پاسخهای ارائه شده به هر سوال، ضمن اینکه قابلیت کسب نمره 7 به بالا را دارند، به اندازه‌ای هم ساده هستند که زبان آموز بتواند از آنها به راحتی الگوبرداری نماید. البته درنمونه سوالات بخش دوم و سوم مهارت Speaking ،در پیِ نمونه پاسخ داده شده، لغات دیگری نیز معرفی شده‌اند که معمولاً لغات دشوارتر از آن چیزی است که در نمونه پاسخ داده شده از آنها استفاده شده است. لذا چنانچه مایل باشید پاسخ دیگری به سوال بدهید و یا از لغات سنگین‌تری در مکالمه خود استفاده کنید، این لغات گره‌گشای کار شما خواهند بود.

10. نمونه آزمون کامل آیلتس در انتهای هر جلد

در انتهای هر جلد یک نمونه آزمون کامل جنرال و یک نمونه آزمون کامل آکادمیک بهمراه پاسخ تشریحی و متن مکالمات قسمت شنیداری برای آماده‌سازی و جمع‌بندی داوطلبان آورده شده است. توجه داشته باشید که آزمونهای هر جلد از آزمونهای جلد دیگر متفاوت است و اشراف داوطلبان بر آزمونهای هر دو جلد ضروری است.