از مهم ترین دغدغه ها و نگرانی های متقاضیان آزمون وکالت تهیه بهترین منبع اصول فقه برای وکالت است. دلیل این امر آن است که درس اصول فقه از دشوار ترین دروس و منابعی است که در آزمون وکالت مطرح می شود. داوطلبان و دانشجویان رشته حقوق اغلب سوالاتی در مورد بهترین کتاب ها و منابع اصول فقه و همینطور چگونگی مطالعه این منابع دارند.

شاید مشکل تقریبا تمام داوطلبان آزمون وکالت این است که با وجود ساعت ها مطالعه و صرف وقت زیاد، باز هم نتیجه خوبی از آزمون وکالت نمی گیرند. واضح است که خواندن منابع زیاد و حفظ کردن تمام مباحث و قوانین کار راحت و البته اصولی نیست. از آنجایی که اصول فقه از مواد امتحانی مهم آزمون وکالت است، باید به طور اصولی و دقیق نیز به آن توجه شود. اصول فقه درسی فرار است و در صورتی که مباحث آن به صورت کاربردی و همرا با مثال ها فراگرفته نشود، به سرعت فراموش خواهند شد.

قبل از اینکه در مورد بهترنی منابع و چگونگی مطالعه صحیح درس اصول فقه صحبت کنیم بهتر است در مورد ماهیت سوالات اصول فقه در آزمون وکالت چیزهایی را بدانید.

سوالات درس اصول فقه به دو حالت در آزمون وکالت مطرح می شوند.

 • سوالات نظری : سوالاتی که راجع به به تعریف یا تبین اصطلاحات اصول است
 • سوالات تشخیصی : در این نوع سوالات قواعد و مباحث اعمال شده اصولی بر قوانین را باید تشخیص دهید (اکثریت سوالات آزمونهای اخیر بر این مبنا بوده است.)

بنابراین لازم است که در اصول فقه را به صورت اصولی و کاربردی بخوانید تا بتوانید تمام مباحث را به طور کامل به ذهن خود بسپارید.

روش مطالعه اصولی و کاربردی نیز به این شکل است که:

 • هر مبحث را با مثال های مختلفی بخوانید و یاد بگیرید.
 • مطالب را به صورت دوره ای و مرتب تکرار کنید.
 • برای هر مبحث بر روی مثال های کتاب تمرکز کرده و مثال های حقوقی چند کتاب دیگر را هم ببینید.
 • حتما تست بزنید و آزمون های ادوار گذشته را مرور کنید.

و اما برای اینکه بدانید بهترین منبع اصول فقه برای وکالت کدام است، باید گفت که به طور قطع نمی توان برای همه دانشجویان و داوطلبان آزمون وکالت یک منبع خاص را معرفی کرد. چرا که تمام داوطلبان از یک سطح آمادگی و دانش برخوردار نیستند. به علاوه یک منبع  به تنهایی برای آمادگی درس اصول فقه کافی نیست. ما در اینجا مجموعه ای از کتب و منابع مدون و استاندارد را تهیه کرده ایم تا با مطالعه آنها بتوانید به صورت کامل بر درس اصول فقه مسلط شوید.

منابعی که در این صفحه از سایت تحصیلات تکمیلی می بینید کاملا فکر شده و هدفمند و به صورتی هوشمندانه جهت تثبیت مباحث فقهی در ذهن شما تهیه شده اند.

خواندن این منابع از آن جهت توصیه می شوند که دارای خصوصیات زیر هستند:

 • در این کتاب ها تمام مباحث اصول فقه به صورت ساده و روان بیان شده است.
 • تمام مطالب مورد نیاز برای وکالت بیان شده است
 • برای هر مبحثی مثال های حقوقی و کاربردی وجود دارد.
 • مباحث این کتاب ها بر اساس ترتیبی درسی دانشگاه ها می باشد.
 • تمام نظرات ارائه شده در این مباحث بر اساس نظر پذیرفته شده در قانون می باشد
 • کاملا به روز بوده و طبق آخرین تغییرات تهیه شده اند.
 • دارای نکات مهم و امتحانی هستند
 • شامل آزمون های طبقه بندی شده ادوار گذشته به همراه پاسخ های تشریحی و ذکر منبع
 • شامل سوالات تالیفی با پاسخ تشریحی
 • دارای یک چارچوب منسجم جهت یادگیری و تثبیت مباحث هستند

بنابراین می توانید با کمک از مشاوران سایت تحصیلات تکمیلی و تهیه این کتاب ها در آزمون وکالت سال 97 98 بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنید.

در حال حاضر بهترین منبع اصول فقه برای وکالت به مجموعه کتاب ها و منابعی گفته می شود که به صورت هدفمند و به صورت مکمل جهت ایجاد آمادگی کامل در داوطلبان آزمون وکالت تهیه شده اند.

بهترین کتاب تست اصول فقه برای آزمون وکالت

همچنان که بسیاری از اساتید علم حقوق به درستی اذعان داشته‌اند مباحث اصول فقه آنچنان که شایسته و لازم است در دانشگاه ها مورد توجه قرار می گیرند و تدریس آن مغفول واقع میگردد گزاف نگفته‌ایم اگر ما یکی از ارکان اساسی و و استنباط حقوق بدانیم چرا که نقش اصول در استنباط درست از مواد قانونی و حل اختلاف نظر در این موارد بهترین و غیرقابل انکار است.

درس اصول فقه به عنوان یکی از مهمترین دروس حقوق هر ساله جزء مواد امتحانی آزمون وکالت می باشد و متاسفانه تعداد کمی از داوطلبان آزمون توجه لازم را به این دست دارند و اغلب داوطلبان سخت بودن این درس را علت نخواندن آن  داشته اند.

اما باید توجه داشت اگر اصول فقه در سطح آموخته و تمرین شود می توان به راحتی آن را فرا گرفت و برای همیشه به خاطر سپرد.

از جمله مهم‌ترین نیازهای دانش آموختگان حقوقی در خصوص مباحث اصول فقه و آمادگی برای آزمون وکالت وجود کتاب تستی جامع میباشد که علاوه بر دارا بودن تمامی سوالات آزمون وکالت در برگیرنده آزمون های «خودسنجی» نیز باشد.

کتاب حاضر حاوی سوالات آزمون وکالت بیش از 12 آزمون برگزار شده‌ی اخیر و نیز آزمون های خودسنجی میباشد. این کتاب در ۳ باب «الفاظ ادله»، «استنباط احکام شرع» و «اصول علمی و تعارض» طبقه بندی شده است. هر یک از باب ها در شش قسمت فصل بندی شده اند.

ویژگی های این کتاب:

1- پاسخ های کاملاً تشریحی به تست همراه با دلایل رد سایر گزینه ها و یا نوشتن توضیحات سایر گزینه ها
2- آوردن نمودار خلاصه هر فصل
3- استفاده از مثال های حقوقی در پاسخ تست ها
4- آوردن آزمون جامع تالیفی همراه با پاسخ های تشریحی
5- استفاده از منابع معتبر در پاسخ تست ها
6- نوشتن نکات مهم در پاسخ تست ها