منابع آزمون تولیمو, معرفی آزمون تولیمو

تحصیلات تکمیلی » مطالب سایت » عمومی » منابع آزمون تولیمو, معرفی آزمون تولیمو

منابع آزمون تولیمو, معرفی آزمون تولیمو

یکی از پرطرفدارترین و رایج‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی که در کشور ما اجرا می‌شود، آزمون زبان انگلیسی تولیمو (Tolimo) است که توسط سازمان سنجش آموزش کشور و به صورت تقریبا ماهانه برگزار می‌شود و با استقبال زیادی از طرف دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی کشورمان روبه‌رو گردیده است. هدف اولیه از برگزاری این آزمون آن بود که همه دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور ملاک یکسان معتبری برای سنجش میزان دانش زبان انگلیسی داوطلبان داشته باشند. موضوعی که با برگزاری آزمون نیمه متمرکز دکتری توسط سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز دهه 1390 و قرار گرفتن درس زبان انگلیسی به عنوان یکی از دو درس عمومی این آزمون کمی تحت‌اشعاع قرار گرفت. با این حال آزمون تولیمو همه ماهه برگزار می‌گردد و داوطلبان زیادی هم در آن شرکت می‌کنند. این آزمون علاوه بر اینکه امتیازی در جلسه مصاحبه داوطلبان دکتری محسوب می‌شود‏، آزمون تعیین سطح مناسبی است که با هزینه نسبتا کم داوطلبان را در سطح تافل PBT تعیین سطح می‌کند . از این نظر هم برای شرکت کنندگان قابل توجه و مورد استفاده است. در ادامه به معرفی منابع آزمون تولیمو و همچنین معرفی آزمون تولیمو پرداخته شده است.

منابع آزمون تولیمو (TOLIMO)

معرفی آزمون تولیمو (TOLIMO)

سایت سازمان سنجش آزمون تولیمو و مواد آن را به شکل زیر تعریف نموده است:

تولیمو چیست ؟

تولیمو یا TOLIMO، مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization می باشد که توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی و اجرا می شود که در واقع آزمونی استاندارد برای تعیین سطح دانش زبان انگلیسی می باشد.

دفترچه سوالات و نحوه پاسخگویی آزمون تولیمو:

در جلسه آزمون به هر یک اط داوطلبان زبان انگلیسی پیشرفته (TOLIMO) دو دفترچه سوال داده می‌شود که یک دفترچه تشریحی (دفترچه شماره 1) و دفترچه دیگر تستی (دفترچه شماره 2) خواهد بود. داوطلبان باید پاسخ سوال تشریحی را در همان دفترچه و پاسخ سوالات تستی را در پاسخنامه پاسخ بدهند.

تعداد سوالات و مدت زمان پاسخگویی آزمون تولیمو:

دفترچه شمراه 1:

یک سوال تشریحی نوشتاری (Writing) که داوطلب 30 دقیقه فرصت دارد پاسخ را در همان دفترچه سوال بنویسد.

دفترچه شماره 2:

حاوی 140 سوال تستی شامل ساختار و نوشتار زبانی (structure and written expression)، خواندن و درک مطلب (Reading comprehension) و درک مطلب شفاهی یا شنیداری (Listening comprehension) می باشد که داوطلبان باید طبق زمانبندی زیر به این سوالات پاسخ بدهند:

  • ساختار و نوشتار زمانی (40 سوال و مدت پاسخگویی 30 دقیقه)
  • خواندن و درک مطلب (50 سوال و مدت پاسخگویی 55 دقیقه)
  • درک مطلب شفاهی (50 سوال و مدت پاسخگویی 35 دقیقه)

تذکر مهم:

در جلسه آزمون متحصرا سوالات بخش شنیداری از بلندگو پخش می شود و داوطلبان باید با توجه به متن سوال که از بلندگو پخش می شود، نسبت به انتخاب یکی از 4 گزینه ای که در رابطه با سوال مربوط به این بخش درج گردیده، اقدام و با توجه به شماره سوال مربوط در پاسخنامه، علامتگذاری نمایند
– متن سوالات شنیداری فقط یک بار از بلندگو پخش می شود و قابل تکرار نیست.

محاسبه نمره آزمون تولیمو:

نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل منظور می شود. دامنه نمره کل از 310 تا 677 است.
نمره بالاتر از 600 عالی، بین 520 تا 599 خوب، بین 480 تا 519 متوسط و کمتر از 479 ضعیف تلقی می شود.

لازم به ذکر است که بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین 1 الی 6 می باشد که در کنار نمره کل در کارنامه درج می شود

 

دیدگاه خود را بنویسید

ارسال رایگان سفارشات 100هزار تومان به بالا رد کردن