کتاب ها، مواد امتحانی و منابع آزمون استخدامی سازمان آتش نشانی سال ۹۸  و همچنین نمونه سوالات استخدامی آتش نشانی در این صفحه گردآوری شده است. لطفا تا انتهای صفحه را مطالعه نمایید و در صورتیکه سوالی در این ارتباط دارید از بخش دیدگاه های انتهای صفحه مطرح نمایید.

سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با همکاری استانداری‌های سراسر کشور و مرکز آزمون جهاد دانشگاهی، آزمون استخدامی مشاغل آتشنشانی را در ۴ رشته شغلی برای استخدام حدود ۴۰۰۰ نفر از افراد واجد شرایط بر اساس مندرجات دفترچه راهنما برگزار می‌کند.

📋 شرایط، مواد امتحانی و منابع آزمون استخدامی آتش نشانی

🔻شرایط استخدام:

🔹 استان های مورد نیاز : #سراسر_کشور. در این آزمون آتش نشانی شهر تهران سهمیه استخدامی ندارد و سایر شهرهای استان تهران که لیست شغل محل‌های آنان در دفترچه راهنمای آزمون درج شده است از طریق این آزمون، استخدام مشاغل آتش نشانی را انجام می‌دهند.
🔹 رشته شغلی : کارشناس آتش نشان، کاردان آتش نشان، آتش نشان، راننده وسایل نقلیه تندرو سنگین
🔹 مقطع تحصیلی : دیپلم، کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد
🔹 دارا بودن حداقل 18 و حداکثر 30 سال سن با مدرک تحصیلی دیپلم و فوق دیپلم، و حداقل 18 و حداکثر 35 سال سن با مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر

🔸مهلت ثبت نام : 10 تیر 98
🔸زمان دریافت کارت آزمون: 14 مرداد 98
🔸زمان آزمون : 18 مرداد 98

مواد امتحانی آزمون استخدامی آتش نشانی

الف- مواد آزمون عمومی: کتابهای دروس عمومی آزمون را در پایین صفحه مشاهده نمایید.

مواد آزمون عمومی برای تمامی مشاغل عبارتند از :

 1. کامپیوتر – فنّاوری اطلاعات (مهارتهای هفتگانه ICDL )
 2. ریاضی و آمار مقدماتی
 3. زبان و ادبیات فارسی
 4. معارف اسلامی
 5. زبان انگلیسی عمومی
 6. اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و حقوق اساسی
 7. هوش و توانمندیهای عمومی (هوش و استعداد تحصیلی)

تبصره: اقلیتهای دینی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از پاسخگویی به سوالهای معارف اسلامی معاف بوده و در این صورت نمره مکتسبه این داوطلبان، بر اساس مجموع تراز شده سایر سوالهای آزمون عمومی محاسبه خواهد
شد.

ب- مواد آزمون تخصصی: کتابهای دروس تخصصی آزمون را در پایین صفحه مشاهده نمایید.

 1. مدیریت بحران
 2. ایمنی حوادث و آتش سوزی
 3. پیشگیری از بروز و گسترش حریق
 4. آئین نامه های حفاظت فنی و بهداشت کار(HSE )

تذکر ۱ : سطح سوالات به تناسب شغل انتخابی داوطلبین خواهد بود.
تذکر ۲ : کلیه سوالات مواد آزمون عمومی و اختصاصی به صورت چهار گزینهای با ضریب یک (۱ )می باشند. ضمناً به ازای هر پاسخ اشتباه به سوالات، یک سوم نمره منفی در نظر گرفته خواهد شد.

کتاب های آمادگی آزمون و منابع استخدامی سازمان آتش نشانی

کتابهای معرفی شده در ذیل، بصورت خلاصه درس و نمونه سوال بوده و مناسب آمادگی در آزمون استخدامی سازمان آتش نشانی می باشند. این کتابها را با توجه به مواد امتحانی معرفی شده در بالا خدمت داوطلبان معرفی کرده ایم.

 

کتابهای جامع دروس عمومی جهت آمادگی آزمون: این کتابها بصورت جامع (یعنی چند درس عمومی در یک کتاب) می باشند. بنابراین اگر از کتابهای معرفی شده در بخش بالا استفاده میکنید، نیازی به اینها نیست و بالعکس اگر از یک کتاب جامع استفاده میکنید، نیازی به تهیه کتابهای تکی ندارید. این کتابها هم مشابه موارد بالا، به صورت خلاصه درس و نمونه سوالات استخدامی می باشند.

منابع مطالعاتی دروس تخصصی جهت آمادگی آزمون استخدامی سازمان آتش نشانی

کتابهای زیر، چکیده ای از مهمترین مباحث (خلاصه مباحث) و نکات دروس تخصصی جهت آمادگی در آزمون استخدامی آتش نشانی می باشند. از آنجا که در آزمون های قبلی آتش نشانی از این مباحث سوالی مطرح نشده بود، لذا این کتاب صرفاً آموزشی و کاربردی و درس نامه ای می باشد.